Eskişehir Sürücü Kursu | Eskişehir Sürücü Kursları | Ehliyet Kursu

SRC Belgesi Çeşitleri Nelerdir?

SRC Belgesi Çeşitleri Nelerdir? Hakkında

SRC belgesi kendi içinde 5 farklı kola ayrılarak sürücünün ve ticari taşının yaptığı işin niteliğine göre sınıflanmıştır. Bu belgeler SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 ve SRC5 belgeleridir.

 

Uluslararası taşımacılık yapıyorsanız, yani yabancı ülkelere yolcu taşıyorsanız almanız gereken belge SRC1 belgesidir. SRC1 belgesi, psikoteknik raporu ve ehliyetiniz ile uluslararası yollarda taşımacılık yapabilirsiniz.

 

Yurt içinde aracınızla yolcu taşımacılığı yapmak ya da bir şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan bir firmada çalışmak istiyorsanız SRC2 belgesi almanız gerekir. Eğer daha önceden SRC1 belgesi edindiyseniz yeniden SRC2 belgesi almanıza gerek yoktur. Çünkü SRC1 belgesi alan kişiler SRC2 belgesi de almış sayılırlar.

 

Uluslararası yük taşımacılığı yapmak isteyen sürücülerin edinmesi gereken belge SRC3 belgesidir. SRC3 belgesi ile yurt dışına eşya, mal veya kargo taşımanız mümkündür.

 

Ülke sınırları içinde yük taşımacılığı yapmak isteyen tüm sürücüler SRC4 belgesi almak zorundadır. Bu belge size ülke içinde şehirlerarası, eşya, mal veya kargo taşıma imkanı sağlar. Eğer daha önceden SRC3 belgesi aldıysanız yeni bir başvuru ile SRC4 belgesi almanıza gerek yoktur. SRC3 alanlar SRC4 belgesini de almış sayılırlar.

 

SRC5 belgesi ise diğer belgelerden farklı olarak her türlü tehlikeli madde taşıyan ticari araçların şoförlerinde olması gereken belgedir. Tehlikeli madde taşımacılığı yapmak istiyorsanız SRC5 belgesi edinmeniz gerekmektedir.

413 Kez Görüntülendi

SRC Belgesi Çeşitleri Nelerdir? Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış!

Yorum yap

Not: E-Mail adresiniz paylaşılmayacaktır